آدینه 30 تير 1396
 


نقدی بر الحاق به كنوانسيون برن
مقاله حاضر سعي دارد اولین گامها را در عرصه کنکاش در الحاق یا عدم الحاق به کنانسیون برن برداشته و سخنی آغازین باشد برای کلام و اندیشه های پویا و دقیق.
از حضور محققان و اندیشمندان و اهل نظر دعوت می نمایم آراء و نظرات خود را برای انتشار ارسال دارند.
متن نهایی لایحه حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری
متن نهایی لایحه حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط در هیئت دولت به تصویب رسیده و جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال گردیده است. این قانون جایگزین قوانین حاکم در حوزه نشر، تألیف و ترجمه، سینما، موسیقی، هنرهای تجسمی و تزئینی، برنامه های رایانه ای و ... خواهد شد. با توجه به اهمیت این لایحه، پیشنهاد می گردد همه دست اندرکاران، متخصصان و حقوقدانان نسبت به مفاد آن توجه ویژه داشته و موارد پیشنهادی را اعلام دارند.
مروری بر پرونده‌های قضایی در صنعت نشر / اغلب کدام یک پیروز شدند؛ ناشر یا شاکی؟
چندی پیش نویسنده‌ای علیه «مارول»، انتشارات داستان‌های مصور اقامه دعوی کرده و در دادگاه پیروز شد؛ اما اغلب چه بر سر ناشران در دادگاه‎ها می‌آید؟
متن فارسی کنوانسیون برن
کنوانسیون برن مهمترین سند بین المللی در زمینه کپی رایت و حقوق مالکیت ادبی و هنری است. الحاق به این کنوانسیون موضوع بحث محافل علمی و ادبی است. این ترجمه از دقت کافی برخوردار بوده و قابل استناد می باشد.
ممیزی سلبی یا ایجابی!
با روی کار آمدن دولت جدید، بحث لزوم یا عدم لزوم ممیزی مطرح گردید و اگرچه اهمیت آن از نظر مسئولان امر دور ماند لیکن در محافل علمی و فرهنگی همچنان بحث روز است.
اولین مقاله در دوره جدید به قلم جناب آقای دکتر محمدرضا وصفی منتشر گردید با عنوان ( ممیزی و سلبیات آن) ، اندکی بعد دکتر سید عباس حسینی نیک در مقاله ای مفصل، به تشریح ماهیت ممیزی و انواع آن پرداخت که البته حکایت از اختلاف نظر با دکتر وصفی داشت.
ما سعی می کنیم با انتشار هردو مقاله و البته نظرات و مقالات جدید از اهل نظر، به روند نقد و تضارب آراء در جامعه علمی و فرهنگی کشور کمک نماییم.
ممیزی و سلبیّات آن.
در دوره بعد از روی کار آمدن دولت جدید، اولین مقاله در خصوص ممیزی به قلم آقای دکتر محمدرضا وصفی منتشر گردید و البته مورد توجه نیز واقع گردید.
گزارش سي و پنجمین نشست شوراي علمی دفتر حمایت از حقوق تالیف و نشر
در این نشست موضوع حق عدول یا اصلاح که در حقوق داخلی دارای سابقه نبوده ، مورد بحث قرار گرفت و با شرایطی به تصویب رسید.
این حق در لایحه پیشنهادی وزارت ارشاد و مصوبه کمیسیون اصلی دولت مورد اشاره قرار نگرفته بود.
مقام معظم رهبری به استفتا‌ء نظرآهاری پاسخ دادند
مقام معظم رهبری به استفتاء عرفان نظر‌آهاری، شاعر و نویسنده، نسبت به موضوع سرقت ادبی از آثارش پاسخ دادند. براساس گفته رهبری، در كپى و استفاده و خريد و فروش هر اثرى بنا بر احتياط واجب، رعايت حقوق صاحبان آن اثر، از طريق كسب اجازه لازم است.-
ارائه كامل جزوات آموزشي حقوق پديدآورندگان و ناشران
جزوات آموزشی حقوق نشر در سه قسمت ارائه شده است. آشنایی با قوانین و ضوابط نشر، حقوق پدیدآورنده و قراردادهای نشر عناوین این سه جزوه است. پرینت و استفاده شخصی از این جزوات آزاد است.
خرید اینترنتی شارژ،شارژ وایمکس،خرید طرح ترافیک
کلیه حقوق این وب سایت برای پژوهش سرای حقوق مالکیت فکری محفوظ است.
Designed by Farsidev.Com