دوشنبه 01 بهمن 1397
 

 اهميت پژوهش و تحقيقات علمي از يك طرف و تمركز و فعاليت تخصصي در حوزه حقوق مالكيت فكري باعث گرديد اين دفتر با خصوصياتي كه عرض خواهد شد، تأسيس گردد.


بي شك ترقي و پيشرفت جوامع بشري بدون پژوهش و مطالعات هدف‌مند امكان‌پذير نبوده و نخواهد بود. تجربه موفق كشورهاي پيشرفته نشان مي‌دهد نقش مؤسسات پژوهشي و فكري در تأمين لوازم مورد نياز براي پيشرفت جامعه بسيار حساس و كليدي است. امور اجرايي اگر با پشتوانه علمي همراه باشد، قرين موفقيت خواهد بود. از طرف ديگر، فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي زيادي در حوزه حقوق صورت گرفته و در حال انجام است ليكن عليرغم قدمت بيش از 150 سال از اولين تدابير علمي و بين المللي در خصوص حقوق مالكيت فكري، اين موضوع در كشور ما با دو تاريخ مواجه است:


از جهت قانونگذاري، تاريخ تصويب مهمترين قانون در اين حوزه، به حدود پنجاه سال پيش بر مي‌گردد ولي از جهت علمي، بيش از ده سال نيست كه دوره‌هاي تخصصي آموزشي در دانشگاههاي كشور تشكيل گرديده و بدين سبب بسيار نوپاست.


بجز چند دانشگاه و يك انجمن علمي در اين خصوص، نهادهاي علمي و پژوهشي ديگري نيست بخصوص كه نهادهاي موجود، بيشتر نقش علمي و اداري را ايفا مي‌نمايند و از جهت عملي و كاربردي به اين حوزه نگاه نشده است. مؤسس و مديريت اين پژوهش سرا بعد از بيست سال فعاليت تخصصي در زمينه انتشار آثار حقوقي در كشور با توجه به تحصيلات تخصصي و ارائه پايان نامه‌هاي دوره كارشناسي و دكتري در زمينه حقوق مالكيت ادبي و هنري مصمم گرديد فعاليت‌هاي علمي و حرفه‌اي خود را در قالب اين پژوهش سرا سامان دهي نمايد.


خوشبختانه امروز به اين حوزه توجه ويژه و خاصي صورت مي‌گيرد و گسترش فعاليت‌هاي صنعتي و خدماتي باعث بارز شدن نقش حقوق مالكيت صنعتي و گسترش فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري باعث نمايان شدن اهميت نقش حقوق مالكيت ادبي و هنري شده است. در حوزه اخير كه بيشتر مورد توجه پژوهش سرا نيز مي‌باشد، نهادهايي همچون انتشارات، سينما، موسيقي، هنرهاي تجسمي، نرم افزارهاي رايانه‌اي و.... با پيشرفتي رو به گسترش مواجه بوده و قانونمندي در اين خصوص، بيش از گذشته احساس مي‌گردد.


انگيزه‌اي كه اين مؤسسه را راه اندازي كرده است، از آبان ماه 1389 در تكاپوي تأسيس دفتر حمايت از حقوق تأليف و نشر بوده كه در پايگاه به تفصيل از آن ياد مي‌شود. اين پژوهش سرا به عنوان واحد پژوهشی زیر مجموعه مجمع علمی و فرهنگی مجد با اهداف زير تأسيس شده است:


1ـ تحقيق و پژوهش در زمينه حقوق مالكيت فكري


2ـ تأليف، تدوين و ترجمه آثار در زمينه فوق الذكر


3ـ برگزاري جلسات نقد و بررسي آثار حقوقي


4ـ انتخاب آثار برتر حقوقي بصورت ساليانه


5ـ برگزاري نشست‌هاي تخصصي


6ـ انجام پروژه‌هاي پژوهشي


7ـ ارائه مشاوره حقوقي به ناشران، پديدآورندگان و نهادهاي اجرايي


8ـ ايجاد كتابخانه تخصصي از منابع داخلي و خارجي


9ـ برگزاري دوره‌هاي آموزشي حرفه‌اي براي ناشران، پديدآورندگان و نهادهاي فرهنگي


10ـ ثبت آثار ادبي و هنري در قالب آيين نامه اجرايي ماده 21 قانون مصوب 1348 بر اساس واگذاري امور دولتي به بخش خصوصي (اصل 44 قانون اساسي).


11ـ ثبت آثار ترجمه شده از متون خارجي براي سامان بخشي در اين حوزه.


12ـ نقد و بررسي لوايح و آيين نامه‌هاي مربوط به حوزه كتاب راه اندازي اين پايگاه اينترنتي اولين گامي است كه در راستاي تحقق اهداف فوق برداشته شده است. پژوهشگران، مؤلفان و مترجمان متخصص در اين حوزه مي‌توانند آثار خود را به پژوهش‌سرا ارائه نموده تا با توجه به وحدت مديريتي با مجمع علمي و فرهنگي مجد، مقدمات انتشار آثار آنها فراهم گشته و به جامعه علمي كشور عرضه گردد.


اميدواريم آنچه در انديشه ما مي‌گذرد و آرزوهايي كه در راه پيشرفت علمي كشور از صميم قلب، بارها برمي‌شمريم، چنان باشد كه در عمل نيز اتفاق خواهد افتاد.

خرید اینترنتی شارژ،شارژ وایمکس،خرید طرح ترافیک
کلیه حقوق این وب سایت برای مجمع علمی و فرهنگی مجد محفوظ است.
Designed by Farsidev.Com